Kalmar DCG850-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG850-12
Year of manufacture
2024
Country
Denmark
Mascus ID
E11760FA
DETAILS
Internal stock no.
2996
Maximum lift capacity
85,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Tyre type
Pneumatic
Fork length
4,000 mm
Drive height
6,030 mm