Kalmar DCG330-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG330-12
Year of manufacture
2023
Hours of use
32 h
Country
Denmark
Mascus ID
EA5EA41F
DETAILS
Internal stock no.
3380
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,030 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD881VE
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6800
Maskinbredde (mm): 3430
Gaffelbredde (mm): 300
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Visker/vasker frontrude|Klimaanlæg|Visker/vasker bagrude 24V|Digitalt instrument|Solgardin v/toprude|Sidespejle|Stof sæde|Mekanisk sæde|Panoramaspejl|Kopholder