Kalmar DCG330-12
Brand / model
Kalmar DCG330-12
Year of manufacture
2025
Hours of use
1 h
Condition
New/unused
Machine location
Culemborg
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
B85C2CAD
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
8799
Maximum lift capacity
33,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,020 mm
Transmission
DANA TE14, 8 gears
Engine output
185 kW (251 hp)
Battery voltage
24 V