Kalmar DCG250-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG250-12
Year of manufacture
2018
Hours of use
879 h
Country
Denmark
Mascus ID
D923DE02
DETAILS
Internal stock no.
3429
Maximum lift capacity
25,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,820 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo TAD871VE
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6090
Maskinbredde (mm): 3050
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Visker/vasker toprude 24V|Digitalt instrument|Nødstop|Radio med højttalere|Bakkamera|Justerbar ratstamme|Læselampe|Sidespejle|Visker/vasker frontrude|Aircondition|Panoramaspejl|Visker/vasker bagrude 24V|Mini-lever|Armlæn venstre|Mekanisk sæde