Kalmar DCG250-12
Brand / model
Kalmar DCG250-12
Year of manufacture
2025
Hours of use
1 h
Condition
New/unused
Machine location
Culemborg
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
3912E2C5
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
8800
Maximum lift capacity
25,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,820 mm
Transmission
DANA TE14, 8 gears
Engine output
185 kW (251 hp)
Battery voltage
24 V