Kalmar DCG220-12
POA
Brand / model
Kalmar DCG220-12
Year of manufacture
2016
Hours of use
14,477 h
Country
Denmark
Mascus ID
3257EA98
DETAILS
Internal stock no.
3611
Maximum lift capacity
22,000 kg
Maximum lift height
4,500 mm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Drive height
4,070 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7 260
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 6090
Maskinbredde (mm): 3050
Førerpladsudstyr: Justerbar ratstamme|Stof sæde|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Luftaffjedret sæde|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|2 x 12V udtag|Armlæn venstre|Visker/vasker toprude 24V|USB port|Nødstop|Solgardin v/toprude|Aircondition