Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Year of manufacture
2024
Hours of use
48 h
Country
Denmark
Mascus ID
BB7DD0D9
DETAILS
Internal stock no.
3330
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,630 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,950 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins B6,7 + ZF 3WG 171 (168 kW) Tier 4F/Stage V
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Maskinbredde (mm): 2600
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Panoramaspejl|Luftaffjedret sæde|Visker/vasker bagrude 24V|USB port|Armlæn venstre|Radio med højttalere|Aircondition|Nødstop|A4 skriveplade|Vægtdisplay|Justerbar ratstamme|Læselampe|Sidespejle|Visker/vasker frontrude|12V udtag