Kalmar DCG160-12
POA
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Year of manufacture
2016
Hours of use
14,968 h
Country
Denmark
Mascus ID
A621A40C
DETAILS
Internal stock no.
3506
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
10,000 mm
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Drive height
7,120 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD 572 VE
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5500
Maskinbredde (mm): 2890
Førerpladsudstyr: Sædevarme|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Luftaffjedret sæde|Armlæn venstre|Visker/vasker toprude 24V|Radio med højttalere|Nødstop|Solgardin v/toprude|Aircondition|Justerbar ratstamme|Stof sæde|Bakkamera|Visker/vasker frontrude