Kalmar DCG160-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Year of manufacture
2013
Hours of use
28,104 h
Country
Denmark
Mascus ID
A42565D3
DETAILS
Internal stock no.
3441
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Drive height
3,950 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7 220
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5700
Førerpladsudstyr: Stof sæde|Aircondition|Justerbar ratstamme|Sædevarme|Bakkamera|Visker/vasker frontrude|Luftaffjedret sæde|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Læselampe|Panoramaspejl|Visker/vasker toprude 24V|12V udtag|Nødstop