Kalmar DCG160-12
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCG160-12
Year of manufacture
2014
Hours of use
30,005 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
F6D55385
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
3830
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
3,100 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,200 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
24,000 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5320 x 2540 x 3200 mm