Kalmar DCE150-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCE150-12
Year of manufacture
2007
Hours of use
16,071 h
Country
Denmark
Mascus ID
B700909F
DETAILS
Internal stock no.
3375
Maximum lift capacity
15,000 kg
Maximum lift height
4,000 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,200 mm
Drive height
3,950 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta TAD 650 VE
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5250
Maskinbredde (mm): 2950
Gaffelbredde (mm): 280
Gaffeltykkelse (mm): 80
Førerpladsudstyr: Aircondition|Justerbar ratstamme|Luftaffjedret sæde|Kabinevarmer|Visker/vasker frontrude|Radio med højttalere|Sidespejle|Visker/vasker bagrude 24V|Læselampe|Armlæn venstre|Visker/vasker toprude 24V|2 x 12V udtag|Nødstop|Stof sæde