Kalmar DCE150-12
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCE150-12
Year of manufacture
2011
Hours of use
63,863 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
70B3F322
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
D4028
Maximum lift capacity
15,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,200 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
ZF 3WG161
Engine
Diesel - 6 Cyl. Volvo TAD660VE
Engine output
147 kW (200 hp)
Front tyres remaining
20 - 40%
Rear tyres remaining
40 - 60%
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
23,000 kg
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 2500 x 4200 mm