Kalmar DCE120-12
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCE120-12
Year of manufacture
2009
Hours of use
31,300 h
Condition
Damaged
Machine location
Klagenfurt
Country
Austria
Mascus ID
4084B69B
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
G1160
Manufacturing / Serial number
A40200007
Maximum lift capacity
12,000 kg
Maximum lift height
6,250 mm
Lift mast
Duplex / free lift
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Condition info/guarantee
Gebraucht keine Gewährleistung
Fork carriage
Positioner, spread and tilt
Tyre type
Pneumatic
Fork length
2,500 mm
Drive height
4,820 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Dana TE17000
Engine
Vikvi TAD760VE
Engine output
181 kW (246 hp)
Engine manufacturer
Volvo TAD760VE
Front tyre size
11.00x20
Rear tyre size
11.00x20
Transport weight
22,250 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5320 x 2540 x 4820 mm
Production country
Sweden
Certificates
CE
Other information
Extra sliding window
ISRI6800 driver seat air cushioned, incl. seat heating and 3-p seating belt
Sun visor roof screen
Radio with CD / MP3
Hydraulic load indicator SMF
Door opening Holder (opening from inside door)
Switch for lift lever for forward and reverse
Engine heater 220 V