Kalmar DCD220-12LB
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Kalmar DCD220-12LB
Year of manufacture
1999
Hours of use
15,000 h
Country
Denmark
Mascus ID
FCC12492
DETAILS
Internal stock no.
1566
Maximum lift capacity
22,000 kg
Maximum lift height
4,010 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,810 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Volvo Penta
Other information
Maskinlængde (mm): 6300
Maskinbredde (mm): 3100
Gaffelbredde (mm): 250
Gaffeltykkelse (mm): 110
Førerpladsudstyr: Visker/vasker toprude 24V|12V udtag|Nødstop|Solgardin v/toprude|Vægtdisplay|Justerbar ratstamme|Panoramaspejl|Visker/vasker frontrude|Luftaffjedret sæde|Vendbar førerplads|Visker/vasker bagrude 24V|Radio med højttalere|Armlæn venstre