Cummins 4BTA3.9-GM65
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Engines
Brand / model
Cummins 4BTA3.9-GM65
Year of manufacture
2015
Condition
New/unused
Country
China
General grade
1
Mascus ID
F6556A56
DETAILS
Full service history
Yes
Production country
United States
Other information
Engine model 4BTA3.9-GM65 Engine type 4 Cylinders in Line Displacement 3.9 L Rated Power (KW@RPM) 65 kW/87HP @ 1800rpm Standby Power (KW@RPM) 72 kW/96HP @ 1800rpm Cummins diesel engine 4BTA3.9-GM65 Technique Specification Bore*stroke 102mm * 102mm Intake method Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel systeme BYC A Pump/GAC Governor Cooling method Fluid Cooling 7.9 L Governor Type Mechanical Control Idel Speed 950~1050 rpm Starting System Electrical Starting Motor 12V/24V Cummins diesel engine 4BTA3.9-GM65 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 867mm*544mm*988mm Weight net 338 Kg Delivary port Shanghai Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C All the spare parts for Cummins 4BTA3.9-GM65 are available;