Bulmor DQN40-12-55T
Print
INFO
Product group
Sideloaders
Brand / model
Bulmor DQN40-12-55T
Year of manufacture
2016
Hours of use
8,788 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
EA944C65
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Diesel
Internal stock no.
13283
Maximum lift capacity
4,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,890 mm
Drive height
2,750 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Pneumatic
Transmission
Hydrostat-Handschaltung
Engine
Diesel - 4 Zylinder Deutz
Transport weight
7,220 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4450 x 2050 x 2750 mm