UniCarriers UMS160DTFVX675 - 5.703 Std.
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2018
Hours of use
5,703 h
Machine location
Oberhausen
Country
Germany
Mascus ID
7EAAA04D
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
GG-007080
Manufacturing / Serial number
UMS218423
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
6,750 mm
Free lift
18 mm
Drive height
2,790 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork length
1,150 mm
Battery brand
Hawker
Battery voltage
48 V