Linde R16G-12-115
POA
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Linde R16G-12-115
Year of manufacture
2013
Hours of use
6,731 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
66093C92
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
23425
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
6,145 mm
Free lift
1,780 mm
Drive height
2,630 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
3,385 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1900 x 1390 x 2630 mm