Jungheinrich ETV-V 216 GNE115-992DZ
POA
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2018
Hours of use
11,785 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
E4EE18D4
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
C3429
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
9,920 mm
Free lift
2,900 mm
Drive height
3,850 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
4,073 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1850 x 1630 x 3850 mm