Jungheinrich ETV-C 16 GE115-530DZ
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2013
Hours of use
4,747 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
570F457C
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
W5824
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,300 mm
Free lift
1,630 mm
Drive height
2,300 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,634 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 1380 x 2300 mm
Front tyres remaining
40 - 60%
Rear tyres remaining
20 - 40%