Jungheinrich ETV-C 16 E GE115-530DZ
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2016
Hours of use
6,676 h
Mascus ID
9F261766
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
J9520
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,300 mm
Free lift
1,650 mm
Drive height
2,320 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 6,9kW
Transport weight
3,535 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2300 x 1450 x 2320 mm
Front tyres remaining
60 - 80%
Rear tyres remaining
40 - 60%