Jungheinrich ETV 216 DL GE115-710DZ
POA
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2020
Hours of use
7,355 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
05259FD5
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
U0201
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
7,100 mm
Free lift
2,300 mm
Drive height
2,920 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 8,5kW
Transport weight
3,618 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1950 x 1280 x 2920 mm