Jungheinrich ETV 214 L GE115-650DZ
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2020
Hours of use
5,154 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
D9C50D91
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
W7666
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
6,500 mm
Free lift
2,100 mm
Drive height
2,700 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 6,0kW
Transport weight
2,960 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 1280 x 2700 mm