Jungheinrich ETV 214 GNE115-941DZ
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2010
Hours of use
14,745 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
89EBF113
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
V2033
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
9,410 mm
Free lift
3,140 mm
Drive height
3,710 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric
Transport weight
4,017 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1750 x 1270 x 3710 mm