Jungheinrich ETV 214 GE120-902DZ
POA
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2007
Hours of use
9,498 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
23C3922F
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
G9921
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
9,020 mm
Free lift
2,930 mm
Drive height
3,550 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 6,5kW
Transport weight
3,643 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1750 x 1270 x 3550 mm