Jungheinrich ETV 214 GE115-842DZ
POA
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2007
Hours of use
8,541 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
2E1A21BD
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
N9154
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
8,420 mm
Free lift
2,780 mm
Drive height
3,350 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 6,9kW
Transport weight
3,621 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 1270 x 3350 mm