Jungheinrich ETV 114 MP GE115-842DZ
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2009
Hours of use
13,272 h
Mascus ID
EE54609F
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
Y3046
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
8,420 mm
Free lift
2,300 mm
Drive height
3,280 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Transport weight
3,360 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1750 x 1270 x 3280 mm