Jungheinrich ETM 214 MP E GE115-560DZ
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2019
Hours of use
12,159 h
Country
Germany
General grade
1
Mascus ID
E76DA7D7
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
K7968
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,600 mm
Free lift
1,800 mm
Drive height
2,400 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,116 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 1120 x 2400 mm