Jungheinrich ETM 214 E GE115-560DZ
Print
INFO
Product group
Reach trucks
Brand / model
Year of manufacture
2019
Hours of use
14,651 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
0D210423
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
L0906
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,600 mm
Free lift
1,720 mm
Drive height
2,410 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,141 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1800 x 1120 x 2410 mm