Jungheinrich EJC 216 115-420DZ
Brand / model
Jungheinrich EJC 216 115-420DZ
Year of manufacture
2011
Hours of use
4,777 h
Mascus ID
5FEFDDF2
Internal stock no.
T0186
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,200 mm
Free lift
1,370 mm
Drive height
1,900 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,330 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2100 x 800 x 1900 mm