Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
POA
Print
INFO
Product group
Pedestrian stackers
Brand / model
Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Year of manufacture
2012
Hours of use
2,907 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
E1C48DBC
DETAILS
Power type
Electric
Internal stock no.
U3439
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,690 mm
Free lift
1,600 mm
Drive height
2,050 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Cushion
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,259 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2050 x 800 x 2050 mm