Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Brand / model
Jungheinrich EJC 214 115-469DZ
Year of manufacture
2012
Hours of use
5,442 h
Mascus ID
A3B92168
Internal stock no.
S9380
Maximum lift capacity
1,400 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,600 mm
Free lift
1,600 mm
Drive height
2,005 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Engine
Electric - Elektro 1,6kW
Transport weight
1,248 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 800 x 2000 mm