Linde H80T/900-03 2156hours+Perkins+sideshift+4xhydrauli
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
LPG forklifts
Brand / model
Year of manufacture
2004
Hours of use
2,156 h
Machine location
IJsselmuiden, Overijssel
Country
Netherlands
Mascus ID
41E22635
DETAILS
Number of wheels
4
Maximum lift height
5,300 mm
Drive height
3,900 mm
Lift mast
Duplex
Fork carriage
Sideshifter
Tyre type
Pneumatic shaped solids
Transmission
hydrostaat
Engine manufacturer
Perkins
Transport weight
13,810 kg
Accessories
3rd valve
4th valve
Roof window
Heater
Other information
Make: Linde Type: H80T/900-03 Year of manufacture: 2004 Hours: 2,156 hours Fuel: LPG Lifting capacity: 8,000 kg at 900 mm Lifting height: 530 cm Clearance height: 390 cm Own weight: 13,810 kg power steering hydrostatic solid rubber tires duplex mast see-through mast sideshift 4th hydraulic valve cabin lighting heater 6-cylinder Perkins engine This is a nice and well-functioning forklift. The price is without a gas cylinder. For more information, please call or email. Trade-in and transport are possible.