Jungheinrich EKX514-80V
Print
INFO
Product group
Forklift trucks - others
Brand / model
Jungheinrich EKX514-80V
Year of manufacture
2017
Hours of use
387 h
Machine location
West Sacramento, California
Country
United States
Mascus ID
B3767399
Approved used programme
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Internal stock no.
GW17-58
Manufacturing / Serial number
FN541750
Other information
3000# CAP 80V MAN UP TURRET, 177/107"MAIN MAST, W/70" AUX LFT, MAST DISASSEMBLED, SIDESHIFT ATT, 4 BATTERY ROLLERS, SINGLE TRAY, CRANE ARM 4PALLET DRIVE DIR B12 , WIDTH OVER AXLE B2=63"/1600 MM, SINGLE HAND OPERATION IN AISLE
ADDITIONAL LIFT CUT-OUT W/OVRIDE ,ADDL DRIVE LIMIT W/OVERRIDE, AUDIBLE WARNIN SIGNAL FOR MOTION FLOOR SPOT, LOAD DIRECTION BLUE FLOOR SPOT, DRIVE DIRECITON BLUE, DC/DC CONVERTER; 24V/150W,REAR VIEW MIRRORS - LEFT & RIGHT
CLIP BOARD
SYNCHRONIZED TRAVERSE OUTSIDE AISLE W/FORK FLOOR PRO,WIREGUIDANCE (IF)STD 7KHZ/100MA, END OF AISLE CONTROL VIA TRANSPONDERS, AREA DEPENDENT TRAVEL SPEEDCONTROL VIA ,WIRE GUIDANCE FREQUENCY TOGGLESWITCH F1-F2
Holt of California
1521 W CHARTER WAY 95206 Stockton California United States