UniCarriers JA2N1L16Q
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
UniCarriers JA2N1L16Q
Year of manufacture
2018
Machine location
Spøttrup, Midtjylland
Country
Denmark
General grade
Mascus ID
A74CA564
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Number of wheels
4
Amount of previous owners
1
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,750 mm
Free lift
1,460 mm
Drive height
2,120 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Fork carriage
Positioner and spread
Fork length
1,590 mm
Cabin
Closed cabin
Battery brand
TUDOR
Battery voltage
48 V
Battery capacity
625 Ah
Battery year of manufacture
2018
Charger manufacturer
Micropower
Charger voltage
400 V
Charging current
80 A
Transport weight
3,500 kg
Front tyres remaining
95
Rear tyres remaining
95
Front tyre size
18x7-8
Rear tyre size
16x6-8
Production country
Spain
Other information
Unicarriers 1600 kg eltruck.
Lækker maskine i perfekt stand. Fremstår som ny.
Lukket kabine med varme.
Har altid været brugt og stået indendørs.
Årgang: 2018
Timer: 139 Med tænding. Har kun kørt / været i brug 60 timer.
Løftehøjde: 475 cm.
Byggehøjde: 212 cm.
Mast: Tripplex friløft.
Gaffelflyt Sideskift.
Gaffellængde: 159 cm. Der kan evt. monteres kortere gafler.
Inkl lader til 400 volt 16A.