Toyota Traigo 80-8FBMT50
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Toyota Traigo 80-8FBMT50
Year of manufacture
2019
Country
Germany
Mascus ID
EE94189E
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
Maximum lift capacity
4,990 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,000 mm
Free lift
140 mm
Drive height
4,156 mm
Fork length
1,200 mm
Cabin
Overhead guard
Engine output
25.2 kW (34.3 hp)
Engine manufacturer
Toyota
Battery voltage
80 V
Battery capacity
840 Ah
Transport weight
7,721 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4270 x 1440 x 2500 mm
Front tyre size
28x12,5-15
Rear tyre size
23x9-10
Other information
Technische Daten
Baujahr 2019
Antrieb Elektro
Motor 25,2 KW
Tragfähigkeit 4,99 t
Lastschwerpunkt 600 mm
Gesamtmaße (L x B x H) 4,27 m x 1,44 m x 2,50 m
Gabelzinkenmaße (L x B x H) 1,20 m x 0,150 m x 0,060 m
Wendradius 2,68 m
Gewicht 7721 kg
Reifengröße vorne 28x12,5-15
Reifengröße hinten 23x9-10
Hubhöhe 5,00 m
Freihub 140 mm
Fahrgeschwindigkeit 18 km/h
max. Steigfähigkeit mit/ohne Last 13%/23%