Toyota Traigo 48-8FBM20T
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Toyota Traigo 48-8FBM20T
Year of manufacture
2019
Country
Germany
Mascus ID
1C258AC5
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
Maximum lift capacity
2,000 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5,000 mm
Free lift
115 mm
Drive height
3,870 mm
Fork length
1,000 mm
Cabin
Overhead guard
Engine output
6 kW (8.16 hp)
Engine manufacturer
Toyota
Battery voltage
48 V
Battery capacity
660 Ah
Transport weight
3,261 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3120 x 1150 x 2120 mm
Front tyre size
200/50-10
Rear tyre size
16x6-8
Other information
Technische Daten
Baujahr 2019
Antrieb Elektro
Motor 6x2 kw
Tragfähigkeit 2,00 t
Lastschwerpunkt 500 mm
Gesamtmaße (L x B x H) 3,13 m x 1,15 m x 212 m
Gabelzinkenmaße (L x B x H) 1,00 m x 0,120 m x 0,035 m
Wendradius 1,81 m
Gewicht 3261 kg
Reifengröße vorne 200/50-10
Reifengröße hinten 16x6-8
Hubhöhe 5,00 m
Freihub 115 mm
Fahrgeschwindigkeit 20 km/h
max. Steigfähigkeit mit/ohne Last 13,4% / 24,6%