Manitou ME 435-80V-S3
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Manitou ME 435-80V-S3
Year of manufacture
2017
Country
Germany
Mascus ID
A59DA49C
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
Number of wheels
4
Latest inspection
2019
Maximum lift capacity
3,500 kg
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
150 mm
Drive height
2,700 mm
Lift mast
Triplex
Fork carriage
Sideshifter
Fork length
1,200 mm
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Super elastic
Engine output
18.5 kW (25.2 hp)
Battery voltage
80 V
Battery capacity
700 Ah
Charger voltage
80 V
Transport weight
5,900 kg
Certificates
CE
Other information
Technische Daten
- Baujahr: 2017
- Traglast: 3500 kg
- Lastschwerpunkt 500 mm