Linde E80-01/900
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E80-01/900
Year of manufacture
2020
Hours of use
3,376 h
Machine location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
3048214F
DETAILS
Internal stock no.
108588
Number of wheels
4
Maximum lift capacity
8,000 kg
Distance of centre of gravity
900 mm
Maximum lift height
4,050 mm
Drive height
3,370 mm
Lift mast
Duplex
Fork length
2,400 mm
Transmission
Automatic
Battery voltage
80 V
Transport weight
15,989 kg
Attachments
NL: Dubbele banden, Sideshift, Vorkenversteller, vorkversteller, Zijschuiver
EN: fork positioner, Sideshift, Twin wheel axle
Other information
ID NUMBER: 108588
AIR CONDITIONING
MACHINE: Forklift
BRAND: Linde
MODEL: E80-01/900
SERIAL NUMBER: 0209
YEAR OF CONSTRUCTION: 2020
ENGINE: Electric
OPERATING HOURS: 3376
TRANSMISSION: Automatic
LIFT CAPACITY: 8000kg
MAST: 2 stages
LIFTING HEIGHT: 4050mm
THE HEIGHT OF THE LOWERED MAST: 3370mm
LENGTH OF THE FORKS: 2400mm