Linde E80-01/900-1279
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E80-01/900-1279
Year of manufacture
2019
Hours of use
11,059 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
627FA626
DETAILS
Internal stock no.
23751
Maximum lift capacity
8,000 kg
Distance of centre of gravity
900 mm
Maximum lift height
7,150 mm
Free lift
2,480 mm
Drive height
3,760 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,450 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
17,064 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5150 x 2120 x 3760 mm