Linde E50L/600-388
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50L/600-388
Year of manufacture
2021
Hours of use
803 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
22363
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
3,950 mm
Free lift
1,130 mm
Drive height
2,200 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
2,400 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Engine output
25.0 kW (34 hp)
Transport weight
8,668 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3050 x 1450 x 2200 mm