Linde E50HL/600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL/600
Year of manufacture
2018
Hours of use
13,145 h
Machine location
Varde
Country
Denmark
Mascus ID
59AC261A
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Internal stock no.
ET1876
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,560 mm
Free lift
1,810 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,400 mm
Cabin
Open cab
Tyre type
Super elastic
Engine
AC vekselstrøm
Battery voltage
80 V
Battery capacity
930 Ah
Charger manufacturer
80V standard