Linde E50HL-01-600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL-01-600
Year of manufacture
2018
Hours of use
6,670 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
5755F52C
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
13473
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,060 mm
Free lift
1,600 mm
Drive height
2,620 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Transmission
Doppelpedal
Engine
Electric
Transport weight
6,390 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2850 x 1450 x 2620 mm
Front tyres remaining
50 %
Rear tyres remaining
70 %