Linde E50HL-01/600-388
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL-01/600-388
Year of manufacture
2019
Hours of use
10,396 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
D9E99928
DETAILS
Internal stock no.
23916
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
3,680 mm
Drive height
2,745 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
2,400 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
8,050 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3100 x 1450 x 2740 mm