Linde E50HL-01/600-388
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL-01/600-388
Year of manufacture
2017
Hours of use
4,546 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
8B78B04C
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
13636
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
6,510 mm
Free lift
2,190 mm
Drive height
3,250 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,240 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Transmission
Elektro-Doppelpedal
Engine
Electric
Transport weight
6,285 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3000 x 1510 x 3250 mm