Linde E50HL-01/600-388
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E50HL-01/600-388
Year of manufacture
2019
Hours of use
8,787 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
8A1707C0
DETAILS
Internal stock no.
23918
Maximum lift capacity
5,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
3,700 mm
Drive height
2,750 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
2,400 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
8,380 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3100 x 1450 x 2750 mm