Linde E30HL-01/600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30HL-01/600
Year of manufacture
2015
Hours of use
5,705 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
A6E9D9EC
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
8036a
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,090 mm
Free lift
150 mm
Drive height
2,250 mm
Lift mast
Simplex
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 2250 mm
Front tyres remaining
60 - 80%
Rear tyres remaining
40 - 60%