Linde E30HL-01/600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30HL-01/600
Year of manufacture
2013
Hours of use
12,652 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
2F3590EB
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
8509b
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,450 mm
Free lift
150 mm
Drive height
4,000 mm
Lift mast
Simplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 4000 mm
Front tyres remaining
40 - 60%
Rear tyres remaining
20 - 40%