Linde E30HL-01/600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30HL-01/600
Year of manufacture
2015
Hours of use
8,581 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
03258FBC
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
9050a
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
5,930 mm
Free lift
1,500 mm
Drive height
2,800 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 2800 mm
Front tyres remaining
60 - 80%
Rear tyres remaining
40 - 60%