Linde E30HL-01/600-387
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E30HL-01/600-387
Year of manufacture
2019
Hours of use
6,142 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
BC9A84DE
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
13906
Maximum lift capacity
3,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
6,580 mm
Free lift
2,100 mm
Drive height
2,870 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Overhead guard
Tyre type
Super elastic
Transmission
Doppelpedal
Engine
Electric
Transport weight
3,990 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2500 x 1230 x 2870 mm